
3M (TC)
Product No:
1.5-50-3903-WHITE
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TAPE DUCT CLOTH WHT 1 1/2"X 50YD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
19.627
19.627
10
18.64945
186.4945
25
17.6681
441.7025
50
16.68675
834.3375
100
15.705115
1570.5115
250
14.723518
3680.8795
500
13.741959
6870.9795
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | 3M (TC) |
| Color | White |
| Usage | - |
| Width | 1.50" (38.10mm) 1 1/2" |
| Length | 150' (45.7m) 50 yds |
| Series | 3903 |
| Package | Bulk |
| Adhesive | Rubber |
| Tape Type | Duct Tape |
| Thickness | 0.0065" (6.5 mils, 0.165mm) |
| Shelf Life | 12 Months |
| Product Status | Active |
| Backing, Carrier | Vinyl |
| Shelf Life Start | Date of Manufacture |
| Temperature Range | 200°F (93°C) Max |
| Base Product Number | 3903 |
| Thickness - Adhesive | - |
| Thickness - Backing, Carrier | - |
| Storage/Refrigeration Temperature | 70°F (21°C) |