
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
150105K100IC
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP FILM 1UF 10% 100VDC AXIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.9355
2.9355
10
2.375
23.75
50
2.07252
103.626
100
1.813455
181.3455
500
1.38168
690.84
1000
1.20897
1208.97
2500
1.165792
2914.48
5000
1.122615
5613.075
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Series | 150 |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 1 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Axial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.394" Dia x 0.807" L (10.00mm x 20.50mm) |
| Dielectric Material | Polyester, Metallized |
| Voltage Rating - AC | 63V |
| Voltage Rating - DC | 100V |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |