
Curtis Industries
Product No:
1505-Y
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.375"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.396
5.396
10
4.1135
41.135
25
3.8532
96.33
50
3.42494
171.247
100
3.350555
335.0555
250
3.08997
772.4925
500
2.792145
1396.0725
1000
2.4757
2475.7
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Curtis Industries |
| Color | - |
| Pitch | 0.375" (9.53mm) |
| Series | 1500 |
| Package | Bulk |
| Features | Flange |
| Wire Gauge | 10-22 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Chassis, Panel; Through Hole |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Top Termination | Screws |
| Bottom Termination | PC Pin |
| Number of Circuits | 5 |
| Base Product Number | 1505 |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Material - Insulation | Polyphenylene Oxide (PPO) |
| Operating Temperature | 110°C |
| Terminal Screw Finish | - |
| Number of Wire Entries | 10 |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |