
Curtis Industries
Product No:
1507-Y
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRIP 7CIRC 0.375"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.5835
6.5835
10
5.1927
51.927
25
4.93962
123.4905
50
4.48362
224.181
100
4.306255
430.6255
250
3.79962
949.905
500
3.546312
1773.156
1000
3.293004
3293.004
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Curtis Industries |
| Color | - |
| Pitch | 0.375" (9.53mm) |
| Series | 1500 |
| Package | Bulk |
| Features | Flange |
| Wire Gauge | 10-22 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Chassis, Panel; Through Hole |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Top Termination | Screws |
| Bottom Termination | PC Pin |
| Number of Circuits | 7 |
| Base Product Number | 1507 |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Material - Insulation | Polyphenylene Oxide (PPO) |
| Operating Temperature | 110°C |
| Terminal Screw Finish | - |
| Number of Wire Entries | 14 |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |