
Curtis Industries
Product No:
1508
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRIP 8CIRC 0.375"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.8165
4.8165
10
3.6689
36.689
25
3.43596
85.899
50
3.05425
152.7125
100
2.987845
298.7845
250
2.755494
688.8735
500
2.489912
1244.956
1000
2.207714
2207.714
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Curtis Industries |
| Color | - |
| Pitch | 0.375" (9.53mm) |
| Series | 1500 |
| Package | Bulk |
| Features | Flange |
| Wire Gauge | 10-22 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Chassis, Panel |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Top Termination | Screws |
| Bottom Termination | Closed |
| Number of Circuits | 8 |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Material - Insulation | Polyphenylene Oxide (PPO) |
| Operating Temperature | 110°C |
| Terminal Screw Finish | - |
| Number of Wire Entries | 16 |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |