150CMQ035
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
150CMQ035
Package:
D-60
Batch:
Datasheet:
Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V D60
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series -
Package Bulk
Technology Schottky
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case TO-249AA (Modified), D-60
Product Status Obsolete
Base Product Number 150CMQ
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Supplier Device Package D-60
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 mA @ 35 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 35 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 870 mV @ 150 A
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 150A