
Curtis Industries
Product No:
1510
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRP 10CIRC 0.375"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.8995
5.8995
10
4.4954
44.954
25
4.21078
105.2695
50
3.74281
187.1405
100
3.66149
366.149
250
3.37668
844.17
500
3.05121
1525.605
1000
2.70541
2705.41
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Curtis Industries |
| Color | - |
| Pitch | 0.375" (9.53mm) |
| Series | 1500 |
| Package | Bulk |
| Features | Flange |
| Wire Gauge | 10-22 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Chassis, Panel |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Top Termination | Screws |
| Bottom Termination | Closed |
| Number of Circuits | 10 |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Material - Insulation | Polyphenylene Oxide (PPO) |
| Operating Temperature | 110°C |
| Terminal Screw Finish | - |
| Number of Wire Entries | 20 |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |