
Curtis Industries
Product No:
1511
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRP 11CIRC 0.375"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.4315
6.4315
10
4.8982
48.982
25
4.58812
114.703
50
4.07835
203.9175
100
3.98962
398.962
250
3.679312
919.828
500
3.324658
1662.329
1000
2.947869
2947.869
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Curtis Industries |
| Color | - |
| Pitch | 0.375" (9.53mm) |
| Series | 1500 |
| Package | Bulk |
| Features | Flange |
| Wire Gauge | 10-22 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Chassis, Panel |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Top Termination | Screws |
| Bottom Termination | Closed |
| Number of Circuits | 11 |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Material - Insulation | Polyphenylene Oxide (PPO) |
| Operating Temperature | 110°C |
| Terminal Screw Finish | - |
| Number of Wire Entries | 22 |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |