
Curtis Industries
Product No:
1512-Y
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRP 12CIRC 0.375"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
9.6615
9.6615
10
8.27925
82.7925
25
7.90096
197.524
50
7.10239
355.1195
100
6.724195
672.4195
250
6.093794
1523.4485
500
5.673514
2836.757
1000
5.358323
5358.323
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Curtis Industries |
| Color | - |
| Pitch | 0.375" (9.53mm) |
| Series | 1500 |
| Package | Bulk |
| Features | Flange |
| Wire Gauge | 10-22 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Chassis, Panel; Through Hole |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Top Termination | Screws |
| Bottom Termination | PC Pin |
| Number of Circuits | 12 |
| Base Product Number | 1512 |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Material - Insulation | Polyphenylene Oxide (PPO) |
| Operating Temperature | 110°C |
| Terminal Screw Finish | - |
| Number of Wire Entries | 24 |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |