
Curtis Industries
Product No:
1513-Y
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRP 13CIRC 0.375"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
10.3265
10.3265
10
8.8464
88.464
25
8.44208
211.052
50
7.58879
379.4395
100
7.184755
718.4755
250
6.511148
1627.787
500
6.062121
3031.0605
1000
5.725336
5725.336
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Curtis Industries |
| Color | - |
| Pitch | 0.375" (9.53mm) |
| Series | 1500 |
| Package | Bulk |
| Features | Flange |
| Wire Gauge | 10-22 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Chassis, Panel; Through Hole |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Top Termination | Screws |
| Bottom Termination | PC Pin |
| Number of Circuits | 13 |
| Base Product Number | 1513 |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Material - Insulation | Polyphenylene Oxide (PPO) |
| Operating Temperature | 110°C |
| Terminal Screw Finish | - |
| Number of Wire Entries | 26 |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |