
Weidmüller
Product No:
1513770000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
PLUG (TERMINAL), PUSH IN, 2.5 MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
10.887
10.887
10
9.32615
93.2615
25
8.89998
222.4995
50
8.00052
400.026
100
7.57435
757.435
250
6.864282
1716.0705
500
6.390878
3195.439
1000
6.035825
6035.825
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Weidmüller |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Beige |
| Pitch | - |
| Series | A |
| Package | Box |
| Features | Interlocking (Side) |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 20 A |
| Voltage - UL | 600 V |
| Current - IEC | 24A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 800 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | - |
| Housing Material | Thermoplastic, Wemid |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.650" (16.50mm) |
| Termination Style | Screwless - Push-In Spring |
| Wire Strip Length | 10mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 10 |
| Positions Per Level | 10 |
| Contact Mating Finish | - |
| Operating Temperature | -60°C ~ 130°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 12-28 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.5-2.5mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |