
Weidmüller
Product No:
1513850000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
PLUG (TERMINAL), PUSH IN, 2.5 MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.413
2.413
10
1.82305
18.2305
25
1.68948
42.237
50
1.51924
75.962
100
1.482095
148.2095
250
1.296826
324.2065
500
1.185676
592.838
1000
1.074526
1074.526
5000
0.944842
4724.21
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Weidmüller |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Green |
| Pitch | - |
| Series | A |
| Package | Box |
| Features | Interlocking (Side) |
| Screw Size | - |
| Voltage - UL | 600 V |
| Current - IEC | 24A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 800 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | - |
| Housing Material | Thermoplastic, Wemid |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.650" (16.50mm) |
| Termination Style | Screwless - Push-In Spring |
| Wire Strip Length | 10mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 1 |
| Positions Per Level | 1 |
| Contact Mating Finish | - |
| Operating Temperature | -60°C ~ 130°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 12-28 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.5-2.5mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |