
Curtis Industries
Product No:
1515-Y
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRP 15CIRC 0.375"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
10.4215
10.4215
10
9.1694
91.694
25
8.6488
216.22
50
8.23194
411.597
100
8.075665
807.5665
250
7.03361
1758.4025
500
6.77312
3386.56
1000
6.512611
6512.611
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Curtis Industries |
| Color | - |
| Pitch | 0.375" (9.53mm) |
| Series | 1500 |
| Package | Bulk |
| Features | Flange |
| Wire Gauge | 10-22 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Chassis, Panel; Through Hole |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Top Termination | Screws |
| Bottom Termination | PC Pin |
| Number of Circuits | 15 |
| Base Product Number | 1515 |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Material - Insulation | Polyphenylene Oxide (PPO) |
| Operating Temperature | 110°C |
| Terminal Screw Finish | - |
| Number of Wire Entries | 30 |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |