
Curtis Industries
Product No:
1516
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRP 16CIRC 0.375"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.303
8.303
10
6.55025
65.5025
25
6.23048
155.762
50
5.65535
282.7675
100
5.43172
543.172
250
4.792712
1198.178
500
4.473189
2236.5945
1000
4.153676
4153.676
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Curtis Industries |
| Color | - |
| Pitch | 0.375" (9.53mm) |
| Series | 1500 |
| Package | Bulk |
| Features | Flange |
| Wire Gauge | 10-22 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Chassis, Panel |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Top Termination | Screws |
| Bottom Termination | Closed |
| Number of Circuits | 16 |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Material - Insulation | Polyphenylene Oxide (PPO) |
| Operating Temperature | 110°C |
| Terminal Screw Finish | - |
| Number of Wire Entries | 32 |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |