
Curtis Industries
Product No:
1519W
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRP 19CIRC 0.375"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
12.0935
12.0935
10
10.63905
106.3905
25
10.03428
250.857
50
9.55092
477.546
100
9.36947
936.947
250
8.160538
2040.1345
500
7.858305
3929.1525
1000
7.556062
7556.062
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Curtis Industries |
| Color | - |
| Pitch | 0.375" (9.53mm) |
| Series | 1500 |
| Package | Bulk |
| Features | Flange |
| Wire Gauge | 10-22 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Chassis, Panel |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Top Termination | Screws with Captive Plate |
| Bottom Termination | Closed |
| Number of Circuits | 19 |
| Base Product Number | 1519 |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Material - Insulation | Polyphenylene Oxide (PPO) |
| Operating Temperature | 110°C |
| Terminal Screw Finish | - |
| Number of Wire Entries | 38 |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |