
Curtis Industries
Product No:
1520-Y
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRP 20CIRC 0.375"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
13.699
13.699
10
12.0574
120.574
25
11.37226
284.3065
50
10.8243
541.215
100
10.618815
1061.8815
250
9.24863
2312.1575
500
8.906079
4453.0395
1000
8.563538
8563.538
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Curtis Industries |
| Color | - |
| Pitch | 0.375" (9.53mm) |
| Series | 1500 |
| Package | Bulk |
| Features | Flange |
| Wire Gauge | 10-22 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Chassis, Panel; Through Hole |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Top Termination | Screws |
| Bottom Termination | PC Pin |
| Number of Circuits | 20 |
| Base Product Number | 1520 |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Material - Insulation | Polyphenylene Oxide (PPO) |
| Operating Temperature | 110°C |
| Terminal Screw Finish | - |
| Number of Wire Entries | 40 |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |