
Curtis Industries
Product No:
1521
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRP 21CIRC 0.375"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
9.4715
9.4715
10
8.1092
81.092
25
7.7387
193.4675
50
6.95647
347.8235
100
6.58597
658.597
250
5.968584
1492.146
500
5.556949
2778.4745
1000
5.248228
5248.228
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Curtis Industries |
| Color | - |
| Pitch | 0.375" (9.53mm) |
| Series | 1500 |
| Package | Bulk |
| Features | Flange |
| Wire Gauge | 10-22 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Chassis, Panel |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Top Termination | Screws |
| Bottom Termination | Closed |
| Number of Circuits | 21 |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Material - Insulation | Polyphenylene Oxide (PPO) |
| Operating Temperature | 110°C |
| Terminal Screw Finish | - |
| Number of Wire Entries | 42 |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |