
Curtis Industries
Product No:
1522
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRP 22CIRC 0.375"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
10.089
10.089
10
8.63835
86.3835
25
8.24372
206.093
50
7.41057
370.5285
100
7.015845
701.5845
250
6.358122
1589.5305
500
5.91964
2959.82
1000
5.590769
5590.769
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Curtis Industries |
| Color | - |
| Pitch | 0.375" (9.53mm) |
| Series | 1500 |
| Package | Bulk |
| Features | Flange |
| Wire Gauge | 10-22 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Chassis, Panel |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Top Termination | Screws |
| Bottom Termination | Closed |
| Number of Circuits | 22 |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Material - Insulation | Polyphenylene Oxide (PPO) |
| Operating Temperature | 110°C |
| Terminal Screw Finish | - |
| Number of Wire Entries | 44 |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |