
Amphenol RF
Product No:
153100
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
SSMC PLUG, RG316/U CABLE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
12.597
12.597
10
11.16535
111.6535
25
10.73576
268.394
50
10.30617
515.3085
100
9.733605
973.3605
250
8.874748
2218.687
500
8.302202
4151.101
1000
7.615114
7615.114
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol RF |
| Series | - |
| Package | Bag |
| Features | - |
| Includes | 3 pcs - 1 Connector, 1 Contact, 1 Ferrule |
| Impedance | 50Ohm |
| Body Finish | Gold |
| Cable Group | RG-174, RG-188, RG-188A, RG-316, LMR-100, M17/119-RG174 |
| Body Material | Brass |
| Housing Color | Gold |
| Mating Cycles | 500 |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Plug, Female Socket |
| Fastening Type | Threaded |
| Insertion Loss | - |
| Product Status | Active |
| Connector Style | SSMC |
| Frequency - Max | 10 GHz |
| Number of Ports | 1 |
| Mounting Feature | - |
| Ingress Protection | - |
| Shield Termination | Crimp |
| Base Product Number | 1531 |
| Contact Termination | Solder |
| Dielectric Material | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Operating Temperature | -65°C ~ 165°C |
| Center Contact Plating | Gold |
| Center Contact Material | Beryllium Copper |