
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
1546074-5
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
TERM BLOCK 5POS 35DEG 5.08MM PCB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.394
2.394
10
2.13465
21.3465
25
2.1242
53.105
50
2.10254
105.127
100
1.92907
192.907
250
1.918278
479.5695
500
1.744865
872.4325
1000
1.560622
1560.622
5000
1.376379
6881.895
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Color | Black |
| Pitch | 0.200" (5.08mm) |
| Series | Buchanan |
| Current | 17.5 A |
| Package | Bulk |
| Voltage | 300 V |
| Features | Interlocking (Side) |
| Wire Gauge | 12-30 AWG |
| Screw Thread | M3 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.79 Nm (7.0 Lb-In) |
| Housing Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Number of Levels | 1 |
| Wire Termination | Screw - Rising Cage Clamp |
| Mating Orientation | 35° (145°) Angle with Board |
| Base Product Number | 1546074 |
| Positions Per Level | 5 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Clamp Material - Plating | Brass - Nickel Plated |
| Screw Material - Plating | Brass - Nickel Plated |
| Contact Material - Plating | Brass - Tin Plated |