
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
1546927-3
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN BARRIER STRIP 3CIRC 0.325"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.482
1.482
10
1.35375
13.5375
25
1.31328
32.832
50
1.29998
64.999
100
1.20669
120.669
250
1.186702
296.6755
500
1.080036
540.018
1000
0.966701
966.701
5000
0.866694
4333.47
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Color | Black |
| Pitch | 0.325" (8.26mm) |
| Series | Buchanan |
| Package | Bulk |
| Features | Cover |
| Wire Gauge | 14-22 AWG |
| Barrier Type | 3 Wall (Tri) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Number of Rows | 1 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 300V |
| Top Termination | Screws with Captive Plate |
| Bottom Termination | PC Pin |
| Number of Circuits | 3 |
| Base Product Number | 1546927 |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 15A |
| Material - Insulation | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 120°C |
| Terminal Screw Finish | Nickel |
| Number of Wire Entries | 3 |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |