
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
1546977-5
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.438"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.042
6.042
10
5.29625
52.9625
25
5.15774
128.9435
50
5.04678
252.339
100
4.74164
474.164
250
4.713938
1178.4845
500
4.408931
2204.4655
1000
3.937532
3937.532
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Color | Black |
| Pitch | 0.438" (11.12mm) |
| Series | SSB7, Buchanan |
| Package | Bulk |
| Features | Flange |
| Wire Gauge | 12-22 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Chassis, Panel |
| Number of Rows | 1 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 600V |
| Top Termination | Screws |
| Bottom Termination | Quick Connect (0.250"), Insulated |
| Number of Circuits | 5 |
| Base Product Number | 1546977 |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Material - Insulation | Thermoplastic |
| Operating Temperature | -60°C ~ 105°C |
| Terminal Screw Finish | Zinc, Clear Chromate |
| Number of Wire Entries | 5 |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Material Flammability Rating | UL94 V-2 |