
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
1565749-1
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER R/A 4POS 2.2MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.4345
1.4345
10
1.3091
13.091
100
1.167645
116.7645
500
1.045038
522.519
1000
0.93538
935.38
5000
0.838622
4193.11
10000
0.79838
7983.8
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Features | Mounting Flange |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | Automotive |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Latch Holder |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.087" (2.20mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 12VDC |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | Natural |
| Insulation Height | 0.492" (12.50mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 1565749 |
| Insulation Material | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
| Number of Positions | 4 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.157" (4.00mm) |
| Current Rating (Amps) | - |
| Operating Temperature | -30°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | 0.217" (5.50mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 HB |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |