
Weidmüller
Product No:
1580900000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK HDR 6POS 90DEG 5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.451
2.451
10
1.85725
18.5725
25
1.72102
43.0255
50
1.54736
77.368
100
1.50974
150.974
250
1.320994
330.2485
500
1.207754
603.877
1000
1.094533
1094.533
5000
0.962436
4812.18
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Weidmüller |
| Type | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Color | Orange |
| Pitch | 0.197" (5.00mm) |
| Series | Omnimate SL |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 15 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | 18A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - IEC | 400 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.330" (8.38mm) |
| Termination Style | Solder |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | 90°, Right Angle |
| Ingress Protection | IP20 |
| Contact Tail Length | 0.126" (3.20mm) |
| Number of Positions | 6 |
| Positions Per Level | 6 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -50°C ~ 100°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |