
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
1586000-8
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN PLUG HSG 8POS 4.20MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.2375
0.2375
10
0.1976
1.976
25
0.18392
4.598
50
0.17442
8.721
100
0.164825
16.4825
250
0.153482
38.3705
500
0.144647
72.3235
1000
0.137066
137.066
2500
0.126958
317.395
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Note | Contacts Not Included |
| Color | Natural |
| Pitch | 0.165" (4.20mm) |
| Series | VAL-U-LOK |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Row Spacing | 0.165" (4.20mm) |
| Contact Type | Male Pin |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Plug |
| Fastening Type | Locking Ramp |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 1586000 |
| Contact Termination | Crimp |
| Insulation Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Positions | 8 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |