
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
1586017-8
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN PLUG HSG 8POS 4.20MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.1995
0.1995
10
0.171
1.71
25
0.17062
4.2655
50
0.16834
8.417
100
0.155515
15.5515
250
0.12787
31.9675
500
0.120745
60.3725
1000
0.112233
112.233
2500
0.10868
271.7
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Note | Contacts Not Included |
| Color | Natural |
| Pitch | 0.165" (4.20mm) |
| Series | VAL-U-LOK |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Row Spacing | 0.165" (4.20mm) |
| Contact Type | Male Pin |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Plug |
| Fastening Type | Latch Lock |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 1586017 |
| Contact Termination | Crimp |
| Insulation Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Positions | 8 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |