
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
1586018-8
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN PLUG HSG 8POS 4.20MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.247
0.247
10
0.21755
2.1755
25
0.21622
5.4055
50
0.21356
10.678
100
0.19741
19.741
250
0.16226
40.565
500
0.153254
76.627
1000
0.142434
142.434
2500
0.137921
344.8025
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Note | Contacts Not Included |
| Color | Natural |
| Pitch | 0.165" (4.20mm) |
| Series | VAL-U-LOK |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Row Spacing | 0.165" (4.20mm) |
| Contact Type | Male Pin |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Connector Type | Plug |
| Fastening Type | Locking Ramp |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 1586018 |
| Contact Termination | Crimp |
| Insulation Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Positions | 8 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |