
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
1586037-8
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN HEADER VERT 8POS 4.2MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.741
0.741
10
0.71535
7.1535
100
0.57722
57.722
500
0.5111
255.55
1000
0.447972
447.972
5000
0.390849
1954.245
10000
0.372096
3720.96
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | VAL-U-LOK |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | General Purpose, Industrial, Lighting |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Locking Ramp |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.165" (4.20mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 600VAC |
| Contact Material | Brass Alloy |
| Insulation Color | Natural |
| Insulation Height | 0.504" (12.80mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 1586037 |
| Insulation Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Positions | 8 |
| Row Spacing - Mating | 0.165" (4.20mm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.138" (3.50mm) |
| Current Rating (Amps) | 9A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | - |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-2 |
| Contact Finish Thickness - Post | 80.0µin (2.03µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 80.0µin (2.03µm) |