
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
1586039-2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 2POS
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4275
0.4275
10
0.4028
4.028
100
0.33535
33.535
500
0.286482
143.241
1000
0.251094
251.094
5000
0.222442
1112.21
10000
0.208563
2085.63
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | VAL-U-LOK |
| Package | Bulk |
| Features | Board Lock |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | General Purpose, Industrial, Lighting |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Locking Ramp |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | - |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 600VAC |
| Contact Material | Brass Alloy |
| Insulation Color | Natural |
| Insulation Height | 0.504" (12.80mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 1586039 |
| Insulation Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Number of Positions | 2 |
| Row Spacing - Mating | 0.165" (4.20mm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.138" (3.50mm) |
| Current Rating (Amps) | 9A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | - |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-2 |
| Contact Finish Thickness - Post | 80.0µin (2.03µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 80.0µin (2.03µm) |