
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
1586040-4
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 4.2MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.6365
0.6365
10
0.6118
6.118
375
0.46246
173.4225
750
0.436772
327.579
1125
0.382822
430.67475
5250
0.334001
1753.50525
10125
0.317974
3219.48675
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | VAL-U-LOK |
| Package | Tray |
| Features | Board Lock |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | General Purpose, Industrial, Lighting |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Locking Ramp |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.165" (4.20mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 600VAC |
| Contact Material | Brass Alloy |
| Insulation Color | Natural |
| Insulation Height | 0.504" (12.80mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 1586040 |
| Insulation Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Positions | 4 |
| Row Spacing - Mating | 0.165" (4.20mm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.138" (3.50mm) |
| Current Rating (Amps) | 9A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | - |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 80.0µin (2.03µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 80.0µin (2.03µm) |