
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
1586041-4
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER R/A 4POS 4.2MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.779
0.779
10
0.75145
7.5145
100
0.6061
60.61
500
0.536655
268.3275
1000
0.470354
470.354
5000
0.410381
2051.905
10000
0.390688
3906.88
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | VAL-U-LOK |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | General Purpose, Industrial, Lighting |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Locking Ramp |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.165" (4.20mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 600VAC |
| Contact Material | Brass Alloy |
| Insulation Color | Natural |
| Insulation Height | 0.402" (10.20mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 1586041 |
| Insulation Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Positions | 4 |
| Row Spacing - Mating | 0.165" (4.20mm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.142" (3.60mm) |
| Current Rating (Amps) | 9A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | - |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-2 |
| Contact Finish Thickness - Post | 80.0µin (2.03µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 80.0µin (2.03µm) |