
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
1586090-1
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 6.35MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.1685
1.1685
10
1.0944
10.944
100
0.94164
94.164
500
0.829673
414.8365
1000
0.743147
743.147
5000
0.671888
3359.44
10000
0.629954
6299.54
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | Universal MATE-N-LOK |
| Package | Bulk |
| Features | Board Guide |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | General Purpose |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Circular |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Locking Ramp |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.250" (6.35mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 600VAC |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Natural |
| Insulation Height | 0.550" (13.97mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 1586090 |
| Insulation Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Positions | 6 |
| Row Spacing - Mating | 0.250" (6.35mm) |
| Contact Finish - Post | - |
| Contact Length - Post | 0.155" (3.94mm) |
| Current Rating (Amps) | 12A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | - |
| Contact Length - Mating | - |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-2 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |