
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
1586134-1
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 5POS 6.35MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.1875
1.1875
10
1.1134
11.134
100
0.958265
95.8265
500
0.844303
422.1515
1000
0.756248
756.248
5000
0.683724
3418.62
10000
0.64106
6410.6
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | Universal MATE-N-LOK |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | General Purpose |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Circular |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Locking Ramp |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.250" (6.35mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 600VAC |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Natural |
| Insulation Height | 0.550" (13.97mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 1586134 |
| Insulation Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Positions | 5 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | - |
| Contact Length - Post | 0.155" (3.94mm) |
| Current Rating (Amps) | 12A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | - |
| Contact Length - Mating | - |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-2 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |