
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
1586512-2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN HEADER VERT 2POS 5.08MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.6815
1.6815
10
1.539
15.39
100
1.37218
137.218
500
1.228179
614.0895
1000
1.099292
1099.292
5000
0.985568
4927.84
10000
0.938277
9382.77
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | Commercial MATE-N-LOK |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | General Purpose |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Circular |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Detent Lock |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.200" (5.08mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 250VAC |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Insulation Color | Natural |
| Insulation Height | 0.375" (9.53mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 1586512 |
| Insulation Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Positions | 2 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.150" (3.81mm) |
| Current Rating (Amps) | 12A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Length - Mating | 0.181" (4.60mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-2 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | 30.0µin (0.76µm) |