
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
1586586-6
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 4.2MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.7505
0.7505
10
0.71915
7.1915
180
0.592591
106.66638
540
0.538736
290.91744
1080
0.465852
503.12016
5040
0.399294
2012.44176
10080
0.380285
3833.2728
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | VAL-U-LOK |
| Package | Tray |
| Features | Board Lock |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | General Purpose, Industrial, Lighting |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Latch Holder |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.165" (4.20mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 600VAC |
| Contact Material | Brass Alloy |
| Insulation Color | Natural |
| Insulation Height | 0.555" (14.10mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 1586586 |
| Insulation Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Positions | 6 |
| Row Spacing - Mating | 0.165" (4.20mm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.138" (3.50mm) |
| Current Rating (Amps) | 9A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | - |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-2 |
| Contact Finish Thickness - Post | 39.4µin (1.00µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 39.4µin (1.00µm) |