
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
1586765-4
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN RCPT HSG 4POS 4.20MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.228
0.228
10
0.19855
1.9855
25
0.19798
4.9495
50
0.19551
9.7755
100
0.180595
18.0595
250
0.148466
37.1165
500
0.14022
70.11
1000
0.130312
130.312
2500
0.126188
315.47
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Note | Contacts Not Included |
| Color | White |
| Pitch | 0.165" (4.20mm) |
| Series | VAL-U-LOK |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Row Spacing | 0.165" (4.20mm) |
| Contact Type | Female Socket |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Receptacle |
| Fastening Type | Latch Lock |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 1586765 |
| Contact Termination | Crimp |
| Insulation Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Positions | 4 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |