
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
1586863-6
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER R/A 6POS 4.2MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.893
0.893
10
0.8493
8.493
280
0.67335
188.538
560
0.63594
356.1264
1120
0.549898
615.88576
5040
0.471342
2375.56368
10080
0.448894
4524.85152
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | VAL-U-LOK |
| Package | Tray |
| Features | Glow Wire Compliant |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | General Purpose, Industrial, Lighting |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Locking Ramp |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.165" (4.20mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 600VAC |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | White |
| Insulation Height | 0.402" (10.20mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 1586863 |
| Insulation Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Positions | 6 |
| Row Spacing - Mating | 0.165" (4.20mm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | - |
| Current Rating (Amps) | 9A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | - |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-2 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |