
Weidmüller
Product No:
1594660000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
TERM BLK 2P SIDE ENT 7.62MM PCB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.185
2.185
10
1.65205
16.5205
25
1.5314
38.285
50
1.37693
68.8465
100
1.3433
134.33
250
1.175378
293.8445
500
1.07464
537.32
1000
0.973892
973.892
5000
0.856349
4281.745
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Weidmüller |
| Color | Orange |
| Pitch | 0.300" (7.62mm) |
| Series | Omnimate LP |
| Current | 15 A |
| Package | Bulk |
| Voltage | 300 V |
| Features | Interlocking (Side) |
| Wire Gauge | 12-26 AWG |
| Screw Thread | M3 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.5-0.6 Nm (4.4-5.3 Lb-In) |
| Housing Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Number of Levels | 1 |
| Wire Termination | Screw - Clamping Yoke, Tension Sleeve |
| Mating Orientation | Horizontal with Board |
| Positions Per Level | 2 |
| Operating Temperature | -20°C ~ 100°C |
| Clamp Material - Plating | - |
| Screw Material - Plating | - |
| Contact Material - Plating | Copper Alloy - Tin Plated |