
Weidmüller
Product No:
1597230000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK HDR 4POS 90DEG 3.5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.014
2.014
10
1.52665
15.2665
25
1.41512
35.378
50
1.27243
63.6215
100
1.24146
124.146
250
1.086306
271.5765
500
0.993187
496.5935
1000
0.900068
900.068
5000
0.791445
3957.225
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Weidmüller |
| Type | Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) |
| Color | Orange |
| Pitch | 0.138" (3.50mm) |
| Series | Omnimate SL |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 10 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | 17A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - IEC | 320 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | - |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.295" (7.50mm) |
| Termination Style | Solder |
| Wire Strip Length | - |
| Header Orientation | 90°, Right Angle |
| Ingress Protection | IP10 |
| Contact Tail Length | 0.126" (3.20mm) |
| Number of Positions | 4 |
| Positions Per Level | 4 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -50°C ~ 100°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |