
Weidmüller
Product No:
1597410000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 3.5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.638
7.638
10
6.02395
60.2395
25
5.72964
143.241
50
5.20087
260.0435
100
4.9951
499.51
250
4.40743
1101.8575
500
4.113614
2056.807
1000
3.819788
3819.788
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Weidmüller |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Orange |
| Pitch | 0.138" (3.50mm) |
| Series | Omnimate BL |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | M2 |
| Current - UL | 10 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | 17A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 320 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.2-0.25 Nm (1.7-2.2 Lb-In) |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.512" (13.00mm) |
| Termination Style | Screw - Clamping Yoke (Tension Sleeve) |
| Wire Strip Length | 6mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | IP20 |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 7 |
| Positions Per Level | 7 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -50°C ~ 100°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 14-28 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.2-1.5mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |