
Weidmüller
Product No:
1597450000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 3.5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
10.9535
10.9535
10
9.63775
96.3775
25
9.08998
227.2495
50
8.65184
432.592
100
8.487585
848.7585
250
7.392406
1848.1015
500
7.118635
3559.3175
1000
6.844836
6844.836
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Weidmüller |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Orange |
| Pitch | 0.138" (3.50mm) |
| Series | Omnimate BL |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | M2 |
| Current - UL | 10 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | 17A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 320 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.2-0.25 Nm (1.7-2.2 Lb-In) |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.512" (13.00mm) |
| Termination Style | Screw - Clamping Yoke (Tension Sleeve) |
| Wire Strip Length | 6mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | IP20 |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 11 |
| Positions Per Level | 11 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -50°C ~ 100°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 14-28 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.2-1.5mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |