
Ohmite
Product No:
15FR005E
Manufacturer:
Package:
Axial
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
RES 0.005 OHM 1% 5W AXIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.793
2.793
10
2.4947
24.947
25
2.34498
58.6245
50
2.14548
107.274
100
1.84604
184.604
250
1.596608
399.152
500
1.446926
723.463
1000
1.272297
1272.297
5000
1.22739
6136.95
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Ohmite |
| Series | 10 |
| Package | Bulk |
| Features | Current Sense, Non-Inductive |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 5 mOhms |
| Composition | Metal Element |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 5W |
| Package / Case | Axial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.331" Dia x 0.937" L (8.40mm x 23.80mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 275°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | Axial |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |