
Ohmite
Product No:
15FR015E
Manufacturer:
Package:
Axial
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
RES 0.015 OHM 1% 5W AXIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.8975
2.8975
10
2.59065
25.9065
25
2.43504
60.876
50
2.22794
111.397
100
1.9171
191.71
250
1.658016
414.504
500
1.502577
751.2885
1000
1.321232
1321.232
5000
1.274596
6372.98
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Ohmite |
| Series | 10 |
| Package | Bulk |
| Features | Current Sense, Non-Inductive |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 15 mOhms |
| Composition | Metal Element |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 5W |
| Package / Case | Axial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.331" Dia x 0.937" L (8.40mm x 23.80mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 275°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | Axial |
| Temperature Coefficient | ±50ppm/°C |