
Ohmite
Product No:
15FR025E
Manufacturer:
Package:
Axial
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
RES 0.025 OHM 1% 5W AXIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.489
2.489
10
2.2097
22.097
25
2.04934
51.2335
50
1.92888
96.444
100
1.68777
168.777
250
1.44666
361.665
500
1.20555
602.775
1000
1.04481
1044.81
5000
1.012662
5063.31
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Ohmite |
| Series | 10 |
| Package | Bulk |
| Features | Current Sense, Non-Inductive |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 25 mOhms |
| Composition | Metal Element |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 5W |
| Package / Case | Axial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.331" Dia x 0.937" L (8.40mm x 23.80mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 275°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | Axial |
| Temperature Coefficient | ±50ppm/°C |