
Ohmite
Product No:
15FR030E
Manufacturer:
Package:
Axial
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
RES 0.03 OHM 1% 5W AXIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.47
2.47
10
2.19545
21.9545
25
2.03566
50.8915
50
1.91577
95.7885
100
1.676275
167.6275
250
1.436818
359.2045
500
1.197361
598.6805
1000
1.037704
1037.704
5000
1.005774
5028.87
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Ohmite |
| Series | 10 |
| Package | Bulk |
| Features | Current Sense, Non-Inductive |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 30 mOhms |
| Composition | Metal Element |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 5W |
| Package / Case | Axial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.331" Dia x 0.937" L (8.40mm x 23.80mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 275°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | Axial |
| Temperature Coefficient | ±50ppm/°C |