15FR100E
Ohmite
Product No:
15FR100E
Manufacturer:
Ohmite
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 0.1 OHM 1% 5W AXIAL
User Guide
Mfr Ohmite
Series 10
Package Bulk
Features Current Sense, Non-Inductive
Tolerance ±1%
Resistance 100 mOhms
Composition Metal Element
Failure Rate -
Power (Watts) 5W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.331" Dia x 0.937" L (8.40mm x 23.80mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±50ppm/°C