Home / TVS Diodes / 1.5KA16AHE3/73
1.5KA16AHE3/73
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
1.5KA16AHE3/73
Description:
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC 1.5KA
Series Automotive, AEC-Q101, PAR®
Package Tape & Box (TB)
Product Status Obsolete
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Base Product Number 1.5KA16
Operating Temperature -65°C ~ 185°C (TJ)
Unidirectional Channels 1
Voltage - Breakdown (Min) 15.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 22.5V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 13.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 66.7A