Home / TVS Diodes / 1.5KA20AHE3/51
1.5KA20AHE3/51
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
1.5KA20AHE3/51
Package:
1.5KA
Batch:
Datasheet:
Description:
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC 1.5KA
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Type Zener
Series Automotive, AEC-Q101, PAR®
Package Bulk
Applications Automotive
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-201AA, DO-27, Axial
Product Status Obsolete
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Base Product Number 1.5KA20
Operating Temperature -65°C ~ 185°C (TJ)
Power Line Protection No
Capacitance @ Frequency -
Supplier Device Package 1.5KA
Unidirectional Channels 1
Voltage - Breakdown (Min) 19V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 27.7V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 17.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 54.2A