Home / TVS Diodes / 1.5KA7.5HE3/73
1.5KA7.5HE3/73
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
1.5KA7.5HE3/73
Package:
1.5KA
Description:
TVS DIODE 6.05VWM 11.7VC 1.5KA
Type Zener
Series Automotive, AEC-Q101, PAR®
Package Tape & Box (TB)
Applications Automotive
Product Status Obsolete
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Base Product Number 1.5KA7.5
Operating Temperature -65°C ~ 185°C (TJ)
Power Line Protection No
Capacitance @ Frequency -
Supplier Device Package 1.5KA
Unidirectional Channels 1
Voltage - Breakdown (Min) 6.75V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 11.7V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 6.05V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 128A