Home / TVS Diodes / 1.5KA8.2AHE3/51
1.5KA8.2AHE3/51
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
1.5KA8.2AHE3/51
Package:
1.5KA
Description:
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC 1.5KA
Type Zener
Series Automotive, AEC-Q101, PAR®
Product Status Obsolete
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Base Product Number 1.5KA8.2
Operating Temperature -65°C ~ 185°C (TJ)
Power Line Protection No
Capacitance @ Frequency -
Supplier Device Package 1.5KA
Unidirectional Channels 1
Voltage - Breakdown (Min) 7.79V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 12.1V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 7.02V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 124A